Cash In Exchange For Good Grades? Hmm . . .

작성 - 302 단어

언어

읽기 수준

기사 듣기

What if your school decided to give you cold hard cash in exchange for doing well in tests? Think you would work harder to improve your scores? That's the experiment being conducted by a number of schools in Virginia Beach and so far, the results have been quite encouraging.

댓글 743개
  • narutoplaysmc
    narutoplaysmc11년 이하
    #Math4Money Reply with your answer for this question: Would you rather take a bunch of boring tests, and get what like 20$ a test or just get allowance and do chores. (I obviously choose #2, not doing the test)
    • happypug12
      happypug1211년 이하
      That would be cool to be paid for getting good grades, but what about home schooled people? They would get left out.
    • bob the builder11년 이하
      i like the idea
      • cupcake4321
        cupcake432111년 이하
        I would totally work for money
        • Animal Lover약 11년
          I agree with "8ntgotmyswag." Also, if everyone does well, then they could possibly lose some money.
          • 8ntgotmyswag
            8ntgotmyswag11년 이상
            I think that children should not be rewarded with money because you should do what you are supposed to no matter what the reward is
            • nikukyu
              nikukyu10년 이상
              You are so right. I mean, you should study-it's a normal thing to do, and you shouldn't be rewarded for something thats taken for granted for a lot a people. It's bribery, wouldn't it be better if we all studied no matter the reward?
          • Cool girl11년 이상
            No it is not a great idea to give kids money because you just give them 20 dollars. If you give them more money it will be better.
            • Shark11년 이상
              No because we always do these incentives in our school and if we get paid the teachers won't have money.
              • Bubble Buddy11년 이상
                No because some kids already have jobs, so they do not need the money.
                • bobcats11년 이상
                  I disagree beTcause your teacher is wasting money and you need it to buy food so that is why we get ice cream .